Code Lyoko 2.0

Niniejszy artykuł jest wynikiem prac Mayakovskiego, który wykonał research i powyciągał poniższe dane. Zostały one potem upakowane w jeden tekst przez Wyklętego. Jeżeli chcecie kogoś chwalić: All hail the Mayakovsky!

Od stosunkowo niedawna zaczęły od czasu do czasu pojawiać się informacje wskazujące że Code Lyoko wciąż jest pamiętane przez Mediatoon. Każda następna rzecz była nieco grubsza od poprzedniej. Na początku po prostu pojawił się oficjalny kanał CL na YouTubie z starymi odcinkami w kilku językach. Potem, na oficjalnym kanale Republiki Francuskiej na Reddicie pojawił się ledwo na moment banner z postaciami naszej ulubionej kreskówki, rysowanej na nowej kresce. Jeszcze potem gruchnęła nam wieść, że Mediatoon zatrudnił oficjalną cosplayerkę Yumi, oryginalny autor piosenki World without danger robi jej remastera, zaś Hiszpański fandom mający kontakty z Mediatoonem dał wyraźnie do zrozumienia że firma robi z Code Lyoko COŚ. Całość zaczęła nas przyprawiać o nadzieję możliwej kontynuacji, Mayakovski więc postanowił pogrzebać i zorientować się jak stary na obecne czasy Code Lyoko trzyma się na tle innych produkcji publikowanych przez Mediatoona.

Zdjęcie listy produkcji na stronie głównej Mediatoon, 20 lutego 2022 r.

Jest na zdjęciu powyżej jedna rzecz, która może zwracać uwagę. Linkers: Secred codes, brzmi dziwnie znajomo z Code Lyoko. Ciekawiej się robi, gdy po wejściu na odpowiednią podstronę przeczytamy opis Linkersów:

Zdjęcie oryginalnego opisu Linkersów

Spróbuj nowej gry... życia!
Lune, Dragon, Mei, Peach oraz Tess nigdy wcześniej nie widzieli się na oczy aż do momentu gdy zostali zaproszeni do domku górskiego przez ich internetowego przyjaciela, producenta gier i komputerowego geniusza: Cassiela, którego nigdzie jednak nie dało się znaleźć...

Piątka nastolatków musi nauczyć się jak ze sobą współpracować, aby ocalić ich przyjaciela uwięzionego we własnej grze. Szybko potem ich wakacje zamieniają się bezlitosne misje w wirtualnym świecie Cassiela.

Robi się ciekawie, prawda? Opis produkcji brzmi bardzo podobnie do Code Lyoko. Zanim jednak przyjrzymy się bliżej, zwróćmy uwagę na jedną rzecz. Poszlaki mogą tutaj nie być takie oczywiste:

Szczegóły produkcyjne Linkersów

Emisja produkcji we Francji rozpoczęła się pod koniec listopada 2014 roku. A wiecie co się wydarzyło na początku owego roku? MoonScoop, czyli poprzedni właściciel praw autorskich do CL zostaje przejęty przez firmę Dargaud. Linkersów tworzyło studio Ellipsanime, ale te znowu należy do… Dargauda.

Wróćmy może jeszcze na moment do strony Mediatoona, bo mamy tam ciekawy rodzynek:

Oferta Linkersów

Producent serialu oferował dla fanów komiksy, dedykowaną stronę internetową z grami, aplikację rozszerzonej rzeczywistości (AR), oraz dodatkowo gry z kategorii Visual Novel. Wygląda na dość sporo pracy. Generalnie projekt nie wypalił, ale, zaczyna tu się pojawiać pewne pytanie. Czy cała akcja z Linkersami nie wygląda jak próba stworzenia spadkobiercy Code Lyoko, przystosowanego do dzisiejszych czasów? Dla dzisiejszego odbiorcy?

Podsumujmy więc linię czasu:

  • Na przełomie 2012/2013 roku swoją premierę we Francji ma Code Lyoko: Ewolucja. Serial zostaje bardzo źle przyjęty przez publiczność.
  • Na początku 2014 roku MoonScoop zostaje sprzedany Dargaudowi.
  • Generalnie między 2014 – 2018 r. względem Code Lyoko panuje absolutna cisza, ale w listopadzie swoją premierę mają Linkersi których tworzą Ellipsanime, którzy to z kolei należą do Dargauda.
  • Projekt Linkersów nie wypala, zostaje odłożony na półkę między 2015-2017 r.
  • Zaczynając od 2018 roku pojawiają się pierwsze informacje o CL opisane na początku artykułu.

Można więc się sugerować, że z formatu Code Lyoko nigdy nie zrezygnowano, jego “dusza” wciąż była obecna. Podjęto się próby stworzenia CL 2.0 i włożono w to wręcz ogromny wysiłek, ale pomysł okazał się klapą. Dalej jednak nikt nie chce z formatu rezygnować, i niedługo po tym pojawiają nam się informacje, każda większa od poprzedniej że z CL dzieje się coś, do tego stopnia iż dzisiaj podejrzewamy powrót naszej ulubionej kreskówki.

Czy Code Lyoko powróci? Żeby być względem was sprawiedliwym musimy odpowiedzieć “Nie wiemy, możemy tylko przypuszczać”. Natężenie sygnałów jednak ostatnio robi się coraz gęstsze, polecam dla chętnych poczytać felieton Jeremiego Zdarzenia przyspieszyły – czyli co oznaczają ostatnie wydarzenia w fandomie? który pakuje do wora wszystkie tego rodzaju spadające kamyczki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments