Garażowe dzieciaki

Geneza powstania

Jest to pierwotna koncepcja Kodu Lyoko, wyprodukowana w 2001 roku przez Antefilms. Początkowo twórcy mieli zamiar zatytułować serial “Garage Kids” (z ang. “Garażowe dzieciaki”) a odcinek pilotażowy miał stać się pierwszym z serii 26 odcinków trwających po 26 minut każdy, jednak ostatecznie zdecydowano się na zmianę nazwy oraz fabuły, co doprowadziło do powstania w 2003 roku tego, co znamy jako Kod Lyoko. Sylwetki niektórych postaci, które można ujrzeć w tym filmie, pojawiły się już w krótkometrażówce “Les enfants font leur cinéma”, stworzonej w 2000 roku przez Tanię Palumbo and Thomasa Romaina.

Fabuła “Garage Kids”

Grupa dzieciaków, które przeżywają przygody zarówno w świecie rzeczywistym, jak i równoległym wirtualnym uniwersum o nazwie Xanadu. Dwunastoletni chłopak o imieniu Odd zmienia miejsce zamieszkania i dowiaduje się, że jego nowi przyjaciele mają niezwykłe moce: Yumi jest na przykład obdarzona zdolnością telekinezy, podczas gdy Ulrich może przemieszczać się z prędkością światła. Grupka poznaje sekrety Xanadu, rezultatu prac zespołu badawczego, pracującego w podziemiach opuszczonej fabryki na Île Seguin w Boulogne-Billancourt. Stworzony przez Profesora, uczonego ekscentryka, który oszalał, Xanadu jest zagrożeniem dla świata.

Opis odcinka pilotażowego

Historia rozpoczyna się pewnego burzowego wieczoru. Na ekranie komputera w pokoju Jeremiego pojawia się dziwny znak, a po chwili wydostaje się stamtąd ciemny kształt, przypominający ducha.

Następnego dnia w szkole pojawia się nowy uczeń, dwunastolatek o imieniu Odd. Szybko zaprzyjaźnia się z Jeremiem, który przedstawia mu Ulricha. Chłopcy nie wyglądają na zachwyconego nowym znajomym (i jego psem, Kiwim), ale starają się być dla niego mili.

Odd pyta Jeremiego, czy w szkole są jakieś fajne dziewczyny. Chłopak prowadzi go na podwórko, gdzie Ulrich trenuje sztuki walki z wysoką brunetką. Jeremie informuje Odda, że ma na imię Yumi i codziennie trenuje z Ulrichem oraz że nie warto wchodzić jej w drogę, kiedy ma zły dzień.

Akcja przenosi się na dach szkoły. Yumi pogania Jeremiego, nie chcąc, by spóźnili się na lekcje, ale chłopak jest zajęty pracą na komputerze. W pewnym momencie na ekranie pojawia się taki sam znak, jak w scenie początkowej; po chwili z laptopa wydostaje się duch. Jeremie traci równowagę i zaczyna spadać. Yumi, dzięki telekinezie łapie go kilka metrów od ziemi. Odd jest zaszokowany tym, co widział. Dziewczyna prosi go o zachowanie sekretu.

Ulrich, Jeremie i Yumi zabierają Odda do starej, opuszczonej fabryki. Ulrich wchodzi do jednego ze skanerów i pod postacią samuraja przenosi się do Xanadu – wirtualnego świata, z którym coś jest nie w porządku, choć grupa nie orientuje się, co. Ulrich zostaje zaatakowany przez ciemny, kulisty kształt. Ucieka przed nim z wielką prędkością, by w końcu pokonać go z pomocą cyfrowego miecza. Ponieważ pojawia się coraz więcej “potworów”, Jeremie namawia chłopaka, by wrócił na Ziemię. Ten jednak nie chce tego zrobić i idzie w stronę wieży, wokół której latają istoty podobne do tych, które go zaatakowały. Wobec takiego stanu rzeczy Yumi i Odd również przenoszą się do Xanadu. Nie jest jednak pokazane, w jaki sposób prezentują się w wirtualnym świecie.

Odcinek kończy się sceną (wykorzystaną potem w Kodzie Lyoko), w której Odd, ciężko dysząc, wychodzi ze skanera.

Odcinek ten można zobaczyć ( z napisami po polsku) pod tym linkiem:

Garage Kids nie zostało wyemitowane we francuskiej telewizji, a po 2 latach zmieniona wersja tego, jak to się określa “prototypu”, pojawiła się jako Code Lyoko. Jedną z istotnych różnic była zmiana w koncepcji tworzenia scenariusza. Garage Kids planowano jako serial z ciągłą fabułą, w której wszystkie odcinki stanowić miały jedną fabularną całość i w których nie występowałoby otwarcie, rozwinięcie i zamknięcie całej akcji, tak jak to ma w CL.

Garage Kids a Kod Lyoko – podobieństwa i różnice:

  • Xanadu przypomina Lyoko w bardzo ograniczonym stopniu – składa się tylko z jednego sektora, a cyfrowe morze zostało zastąpione mniejszymi zbiornikami wodnymi.
  • Wieże w Xanadu, znajdujące się pod kontrolą wrogich sił (nie wiadomo, czy tożsamych z Xaną), są otoczone chmurą ciemnych kształtów.
  • Ulrich praktycznie się nie odzywa. Powiedział tylko I go (z ang. idę) w fabryce udając się w stronę skanerów.
  • Nie pojawia się postać Aelity.
  • W fabryce skanery (szersze i niższe) znajdują się o dwa poziomy wyżej niż superkomputer.
  • W internacie Kadic nie wolno trzymać zwierząt, a Odd był z psem całkiem spokojny.
  • Wirtualizacja w Garage Kids trwa krócej niż w Kodzie Lyoko.
  • Ubiór Ulricha w Xanadu znacząco różni się od tego z Lyoko.
  • W Kodzie Lyoko wykorzystano część scen z Garage Kids (m.in. scena skanu Ulricha, Yumi i Odda, a także wyjście Odda ze skanera).
  • Wspomniany w sekcji Opis fabuły profesor jest najprawdopodobniej odpowiednikiem Franza Hoppera.
  • W Xanadu oczy przypominają trochę zeza rozbieżnego.
  • Bohaterowie mogą używać swoich mocy zarówno w wirtualnym, jak i w realnym świecie.
  • Już w Garage Kids brano pod uwagę paring UlrichxYumi (można to zaobserwować od 0:59 do 1:04).

Dział stworzył użytkownik Jeremie_96