Bohaterowie

Aelita Schaeffer (znana jako Aelita Stones)

Aelita na początku była uznawana za zaawansowaną sztuczną inteligencję, która samotnie zamieszkiwała wirtualny świat Lyoko (nie licząc Xany). Kiedy Jeremie włącza superkomputer i nawiązuje z nią kontakt, Aelita nie posiada żadnych wspomnień z przeszłości, nie wie nawet jak się nazywa. Kiedy czwórka przyjaciół zapoznaje się z nią bliżej podczas przygód w Lyoko, okazuje się, że tylko Aelita potrafi powstrzymać Xanę dezaktywując aktywowaną przez niego wieżę.

Aelita ma 14 lat (w pierwszej i drugiej serii 13), jest córką Anthéy Hopper i Franza Hoppera,naukowca, który zbudował superkomputer, stworzył Lyoko oraz Xanę. Kiedy agenci rządowi usiłują pojmać Franza, ten postanawia ukryć siebie i córkę w Lyoko. Po przybyciu do Lyoko zostali zaatakowani przez Xanę. Franz, nie mogąc pokonać Xany, postanawia wyłączyć superkomputer, aby go powstrzymać. Podczas tego procesu w niewyjaśniony sposób Aelita traci wszystkie swoje wspomnienia i zostaje w Lyoko narażona na ataki Xany. W Ewolucji spotyka się w formie elektronicznej ze swoją matką i odkrywa, że zna ona profesora Tyrona

Aelita jest spokojną, optymistycznie nastawioną do życia nastolatką. Potrafi być też dość naiwna, co często wykorzystuje Sissi. Aelita uważa, że życie w świecie realnym jest o wiele ciekawsze i szczęśliwsze od egzystowania w miejscu, gdzie nie ma zapachów, dotyku. Mimo to czuje się dość mocno związana ze swoim byłym domem. Jest zakochana w Jeremiem. Aelita może zmieniać strukturę Lyoko (np. tworzenie ścian), a w trzeciej serii dostaje nową moc – pole energii. W czwartej Aelita ma możliwość przemieszczania się po Lyoko za pomocą skrzydeł.

Przyjaciele żartobliwie nazywają ją księżniczką, bo kiedy jeszcze Lyoko było jej domem, ukrywała się w wieżach.

Aelita ma różowe włosy. W serialu można ją było zobaczyć w kilku strojach, z reguły ich stałym elementem była różowa minispódniczka z tiulu. Jej rolę odgrywa Léonie Berthonnaud. W polskiej wersji głosu użycza jej Joanna Kudelska (znana także z podkładania głosu Hermionie Granger w serii filmów o Harrym Potterze).

Odd Della Robbia

Jest czternastolatkiem pochodzącym z Włoch. Wyróżnia się postawionymi blond włosami z fioletowym pasmem z przodu oraz tym, że jest niski i chudy (jest przeczulony na tym punkcie). Jego ulubionymi kolorami są różowy i fioletowy, dlatego jego większość ubrań jest w tych kolorach. Mieszka w internacie, dzieli pokój razem z najlepszym przyjacielem Ulrichem, gdzie trzyma nielegalnie także swojego psa – Kiwiego. Jego piżama jest koloru czerwonego i pomarańczowego z twarzą Kiwiego. Bardzo śmierdzą mu stopy, co przeszkadza mu w życiu uczuciowym (w trzeciej serii) i dobrych stosunkach z współlokatorem. Świetnie jeździ na deskorolce. Podkochiwał się w dziewczynie o imieniu Samantha, która nie jest ze szkoły, która także świetnie jeździ na desce, chociaż ma trochę przestępczą naturę. Chodził prawie ze wszystkimi dziewczynami w szkole. W Ewolucji w jego życiu ponownie pojawia się dziewczyna o imieniu Samantha, ma jednak ona inne nazwisko niż ta w seriach kreskówkowych Odd w Lyoko zamienia się w człowieka – kota z purpurowym ogonem i pazurami. Odd uwielbia się obżerać, je porcje obiadowe tak duże jak tylko może, nie przejmując się kolejnością dań.

Odd ma bardzo specyficzne poczucie humoru. Jego życie składa się niemal wyłącznie ze śmiechu i wygłupów. Nie wszystkim to odpowiada, więc jego dowcipy nieraz wpędziły go w poważne tarapaty. Mówi trochę za dużo. Jest lubiany przez prawie wszystkich – oprócz Sissi i jej paczki, którą uwielbia poniżać.

Ma różowy podkoszulek, fioletowy T-Shirt, fioletowe spodnie, żółte buty (w czwartej serii czerwone). Ma postawione blond włosy,na przodzie ich znajduje się fioletowe pasmo w kształcie podobnym do rombu. Na noc ma czerwoną piżamę z twarzą Kiwiego.

Odd pochłania wielkie ilości jedzenia, a mimo to nadal jest chudy (każe innym mówić, że jest “szczupły”, nie “chudy”. Był pierwszą osobą, która (poza Franzem Hopperem i Aelitą) wszedł do Lyoko. Początkowo jego fryzura wyglądała inaczej, ale zmienił ją na taką, jaką ma w wirtualnym świecie. Uwielbia żartować sobie z Sissi. W Lyoko jest człowiekiem-kotem – może wspinać się po ścianach, ma nawet ogon. W czwartej serii biega na czterech łapach. Jego pojazdem jest osiągająca wielkie prędkości, fioletowa deska, a bronią – laserowe strzały Wystrzeliwuje je… z rąk. Jednak nie jest to takie łatwe, jak się wydaje (o czym dowiadujemy się w odcinku pt. “Miszmasz”, kiedy Yumi w ciele Odda chciała skorzystać z broni) – trzeba sobie wyobrazić, że się strzela, by móc zaatakować. Ponadto Odd ma dziesięć strzał do wystrzelenia (można doładować, co często robi Jeremie), lecz w niektórych odcinkach ma ich więcej z powodu na okoliczności, w jakich znajdowali się bohaterowie w Lyoko.

Oceny Odda nie są zbyt dobre, lecz jego rodzicom to nie przeszkadza – uważają, że gdyby Odd chciał, byłby najlepszy w klasie, ale jest na to za skromny. Rodzice chłopaka to artyści, którzy zaszczepili w nim poczucie niezależności i ciekawości świata. Odd lubi zabawę, sztukę, fantazję, żarty i, oczywiście, swojego psa. Nie lubi natomiast powagi, logiki i hamowania się. Nie jest przesądny. Niczego się nie boi (a przynajmniej nie okazuje strachu) i jest pewny siebie.

Kiedy podróżuje do fabryki przez kanały ściekowe, używa deskorolki. Umie otwierać zamki wytrychem (odcinek “Satelita”). Przed odcinkiem “Kod: Ziemia” nagrał teledysk “Break Break Break Dance”. Jeremie w odcinku nie wziął płyty z programem do materializacji, tylko teledysk. W drugiej serii Odd może również używać tarczy ochronnej oraz deski, na której lata w powietrzu. W odcinku ,,Potrójny kłopot” Jeremie umożliwił mu teleportację w Lyoko, ale Odd uznał, że nie chce jej używać. Podróż do sektora piątego (Kartaginy) wywołuje u niego mdłości. Odd był w Lyoko jako pierwszy (poza Aelitą i jej ojcem) i to zupełnie przez przypadek.

W Ewolucji gra go Gulliver Bevernaege, zaś w polskiej wersji głosu użycza mu Maciej Falana.

Ulrich Stern

Jest dosyć poważny, honorowy i bardzo wysportowany. Nie znosi Williama, chociaż jego stosunek do niego trochę zmienia się pod koniec czwartej serii. Kocha się w Yumi, lecz z powodu swojej nieśmiałości niestety nie umie okazywać jej tego tak jak powinien. Słabo się uczy i ma przez to wiele nieprzyjemności od ojca. Chłopak ma bogatych rodziców, lecz rzadko ich widuje. Jedyne, z czym świetnie sobie radzi, to gra w piłkę nożną. Jego najlepszym przyjacielem jest Odd z którym dzieli pokój. Lubi słuchać muzyki zespołu The Subdigitals (dawniej Subsonics). Ćwiczy razem z Yumi sztukę walki pencak silat. Ulrich jest często zazdrosny o Yumi. Często ma pretensje o to, że rozmawia z innymi chłopakami (wyjątek stanowią rozmowy z Jeremiem i Oddem).

Ulrich ma jeszcze jeden dość poważny problem – córkę dyrektora, Sissi, która kocha się w nim od przedszkola, jednak bez wzajemności. Chłopak kiedyś powiedział o Sissi: “Głupia jak but, a czepia się jak rzep”

Utrzymując w tajemnicy zarówno swoją przeszłość jak i emocje, sprawia wrażenie, jakby jego przyjaciele byli dla niego jedyną rodziną. Jednak gdy nadchodzi czas działania, Ulrich czuje się jak w domu. Polegając na swojej niesamowitej sprawności fizycznej i postawie “nigdy nie mów, że już po mnie” może sprostać każdemu wyzwaniu.

W Lyoko jest samurajem, włada mieczem oraz posiada różne umiejętności takie jak: triplikacja, która polega na potrojeniu Ulricha, triangulacja, która polega na szybkim biegu po trójkącie, co powoduje pozorne potrojenie jego samego i otoczenie potwora bez możliwości ucieczki oraz super sprint polegający na biegu z zawrotną prędkością. Jego pojazdem w Lyoko jest jednokołowy motor, którym może jeździć po ziemi lub latać w powietrzu.

W Ewolucji odgrywa go Quentin Merabet, w polskiej wersji językowej głosu użycza mu Piotr Deszkiewicz.

Jeremie Belpois

Jeremie ma ok. 13 lat (w czwartej serii 14). Przyjaciele żartobliwie nazywają go per Einstein. Jest Francuzem z pochodzenia.

Ma blond włosy, nosi duże okulary, w ciemnych oprawkach. Zwykle ubiera się w jasnoniebieski sweter, beżowe rybaczki oraz niebieskie buty. Na noc nakłada ciemnoniebieską piżamę. W 4 serii od odcinka 71 ma nowe ubranie, bordową bluzę i beżowe spodnie.

Jeremie był w Lyoko tylko cztery razy. Był w fabryce jako pierwszy i to on ,,zbudził Xanę”. Na początku myślał, że Aelita to zaawansowana sztuczna inteligencja, a Lyoko to jakiś rodzaj gry komputerowej. później jednak wszystko się wyjaśniło.

Jeremie obsługuje Superkomputer. Wirtualizuje swoich przyjaciół, monitoruje przebieg gry, ostrzega ich przed potworami i innymi niebezpieczeństwami. Ogólnie panuje nad Lyoko, wie o nim prawie wszystko. On sam został tylko cztery razy razy zwirtualizowany. W odcinku “Kłamstwa” Jeremiemu się wydawało, że Aelita się na niego obraziła, więc chciał ją osobiście przeprosić. Przez błąd Yumi Jeremie ani nie pojawił się w Lyoko, ani nie wrócił na Ziemię. Był pomiędzy dwoma światami. Drugi raz wyruszył w odcinku “Równoległa rzeczywistość”, żeby ratować przyjaciół, gdyż Xana stworzył równoległy świat. Aelita go zwirtualizowała, a Jeremie poszedł ich ratować. Trzeci raz w Lyoko pojawił się po namowach przyjaciół gdy Xana zawładnął nim (odcinek pt. “Pan Puck”. Czwarty raz pojawia się w pierwszym odcinku – Xana się budzi, w którym Jeremie opowiada o “obudzeniu” Lyoko, nie pamiętał, że zrobił skok w czasie i poszedł się zwirtualizować, aby pamiętać o tym, co robi, chociaż tego nie pokazali.

Rodzice chłopaka są skromni, ale bardzo dumni ze swojego cudownego dziecka. Jeremie lubi informatykę, maszyny, wynalazki, matematykę i rzeczywistość wirtualną. Nie znosi drobnych problemów codzienności. Jedyny przedmiot, z którego Jeremy nie ma samych szóstek, to WF. Jednak chłopak rzadko bywa na tej lekcji. Często pozwala zjeść Oddowi swoją porcję na stołówce.

W Ewolucji wciela się w niego Marin Lafitte, zaś w polskim dubbingu jego głosem jest Adam Pluciński.

William Dunbar

William ma 14-15 lat. Jest nowym uczniem w Kadic, który został przeniesiony z innej szkoły, za rozwieszanie listów miłosnych. Chodzi do klasy z Yumi, jest jej wielbicielem. Staje się to przyczyną jego niechęci do Ulricha, który również stara się o względy dziewczyny. William zna się na muzyce, pomaga przygotowywać szkolne imprezy, pomaga Aelicie zostać DJ-em techno (odcinek “Techno”. William ma czarne włosy. Jest dość przystojny i wysportowany. Śmiały i lekceważący zasady, często wpada w poważne tarapaty.

W Lyoko William wciela się w wojownika z olbrzymim mieczem, nazywanym często Tasakiem, lub Żyletą. Poprzez lekceważenie rozkazów Jeremy’ego i przecenianie swoich sił, zostaje opętany przez XANĘ. Nie wiadomo jaki ma pojazd, ponieważ był tylko w sektorze piątym, jednak po opętaniu przez Xanę, poruszą się na czarnej mancie (w powietrzu), zwykłej tarantuli (ląd). Posiada umiejętność szybkiego poruszania się; “Super-Dym”. William używa również tej mocy do latania (podczas uderzania w rdzeń Lyoko). Żyletę w wersji przed kontrolą XANY William mógł naładować, a powstającym wtedy pokładem energii wystrzelić. Miecz mógł również absorbować tą energię od innych osób (widzimy to gdy Aelita próbowała zabić Williama, a ten niszcząc jej strzały, naładował Żyletę i wyeliminował ją z gry).

W jednym z odcinków trzeciej serii dowiedział się o Lyoko i X.A.N.I.E. Pomógł bohaterom walczyć z opętanym robotnikiem. Przez powrót do przeszłości miał o wszystkim zapomnieć, lecz wszystkie te wydarzenia śniły mu się. W końcu grupa mówi mu o swej tajemnicy. Jeremy wirtualizuje go, kiedy X.A.N.A. przypuszcza kolejny atak na rdzeń Lyoko. Razem z Aelitą miał powstrzymać potwory, lecz został opętany przez X.A.N.Ę. poprzez Scyfozoę.

Zniszczył rdzeń. Kiedy Aelita i Jeremie odbudowali Lyoko, William powrócił. Był nadal pod kontrolą X.A.N.Y.; od tej pory atakował głównych bohaterów (zwłaszcza Aelitę) w sektorach i replikach. Przez cały czwarty sezon Jeremie usiłuje go uwolnić. Kiedy William został teleportowany do bazy z superkomputerem repliki sektora polarnego, by powstrzymać Yumi i Odda, Aelita skopiowała z wieży kierującej teleportacją chłopaka wszystkie programy, których X.A.N.A. używa do jego kontroli. Z pomocą tych informacji Jeremiemu udało się go w końcu uwolnić. W ostatnim odcinku X.A.N.A. znów opętał Williama, lecz tym razem w świecie realnym. Wraz ze zniszczeniem wirusa poprzez system wieloczynnikowy, William został od-xanizowany.

W Ewolucji odgrywa go Diego Mestanza, w polskiej wersji językowej mówi głosem Franciszka Boberka.

Yumi Ishiyama

Yumi jest najstarsza z całej paczki, ma ok. 14-15 lat i chodzi do 9 klasy. Jest Japonką, i gdy była mała jej rodzice wraz z nią wyemigrowali się z Japonii do Francji. Jest odważna, lojalna i dość dojrzała jak na swój wiek. Mieszka z rodzicami i bratem. W tajemnicy podkochuje się w Ulrichu, a jej młodszy brat, Hiroki Ishiyama, ciągle nabija się z tego. Jej rodzice tworzą bardzo burzliwy związek, często się kłócą.

Yumi ma ciemne, skośne oczy i czarne, krótkie włosy. Jest wysoka i wysportowana. Zwykle ubiera się na czarno: bluzka z golfem odkrywająca brzuch, dopasowane spodnie i dosyć duże buty wyglądające na glany. W odcinku “Miś Gozilla” Yumi na dyskotekę nałożyła czarną bluzkę, spódnicę, kolorowe zakolanówki i czarne “rękawiczki”.

Jest zwinna i szybka. Podobnie jak Ulrich, Yumi trenuje sztuki walki (to właśnie w ten sposób się poznali). W Lyoko Yumi zmienia się w gejszę, a jej bronią są dwa ostre wachlarze, działające jak bumerangi. Kiedy dziewczyna nimi rzuci, te po trafieniu w cel wracają do rąk właścicielki. Niestety, broń podczas lotu jest podatna na zestrzelenie. Mocą Yumi jest telekineza – dzięki niej może przenosić obiekty za pomocą myśli.

W odcinku 22,”Rutyna” doszło między nią a Ulrichem do tzw. “prawie-pocałunku”. W dziewczynie podkochuje się kilku chłopców: Ulrich, William i Johnny. Dziewczyna lubi kolor czarny, kulturę japońską, szczerość, refleksyjność, literaturę, humor i ironię. Nie znosi niesprawiedliwości i powierzchowności. Wydaje się zimna i nieprzystępna, lecz ma wielkie serce dla prawdziwych przyjaciół.

W Ewolucji gra ją Mélanie Tran, w polskiej wersji językowej głosu użycza jej Marta Kurzak.

Laura Gauthier

Najnowsza postać występująca w Code Lyoko: Evolution. Ma długie blond włosy i jasnoniebieskie oczy. Jest bardzo zainteresowana i uzależniona od gier komputerowych. Jest mądra, ciekawa i ambitna. Jej inteligencja może być na tym samym poziomie, co Jeremiego. Spędza dużo czasu w bibliotece, gdyż lubi się dużo uczyć. Po raz pierwszy występuje w odcinku 4 (99), “Mrs. Einstein”. Nie wiadomo, czy zostanie przyjęta do paczki Wojowników Lyoko, ponieważ Aelita nie jest do niej zbyt dobrze nastawiona. W Ewolucji grana przez Pauline Serieys, w polskiej wersji językowej głosu użycza jej Dominika Sell.