Cortex

Jest to wirtualny świat stworzony przez Profesora Tyrona, znajdujący się w superkomputerze stworzonym także przez niego. Superkomputer znajduje się gdzieś w Szwajcarii. Natomiast Cortex podobnie jak Lyoko znajduje się w cyfrowym morzu.

Budowa i funkcje

Cortex jest zbudowany z dużej liczby elementów, koloru czarno-błękitnego. Ma liczne tunele i wyloty. skarpy i inne. Gdy wojownicy Lyoko znajdują się na jego terytorium, włącza się alarm. Całe podłoże zaczyna się rusza, w górę i dół oraz po bokach, coo ma utrudnić im przemieszczanie się po sektorze. W samym środku Cortexu znajduje się ogromna kula (serce sektora). Prowadzi do niej mały pas drogi. Jest ona niestety zamknięta, otwiera się dopiero wtedy, gdy włączy się alarm, lub poprzez moc Aelity. Ponad oraz pod powierzchnią znajdują się elementy przypominające łuki, które po alarmie obracają się w przeciwne strony. Cyfrowe morze, niebo i słońce, wygląda identycznie jak na niebie Lyoko (Niebo Lyoko – krajobraz po wylocie z Kartaginy, miejsce w którym Skid wpływa do cyfrowego morza). Ze względu na jego budowę bohaterowie muszą się poruszać specjalnie zbudowanym pojazdem : Megapodem, zostawiając Skida na skraju sektora. Nie posiadał wież, lecz gdy Xana osiągnął większą moc zaprogramował wieżę (jak na razie wiadomo tylko o jednej), lecz Tyron też się nie nudził i zaprojektował własną, koloru fioletowego, ale był to tylko hologram.

Teleport

Budowa

Rdzeń sektora

Wygląd zewnętrzny

Aktywowana wieża przez Xane

Serce Cortexu

Jest to wielka kula, do której prowadzi mała, wąska droga do drzwi, które są zamknięte. Otwierają się dopiero wtedy, gdy włączy się alarm, lub poprzez moc Aelity. W środku znajduje się teleport, który przedostaje wojowników do prawdziwego serca. W samym środku serca znajduje się kula energii sektora, utrzymująca się pomiędzy dwoma “soplami”. Wokół nich znajdują się platformy, kształtu wyciętego okręgu. Na jednej z platform, znajduje się interfejs, przed którym może pojawić się obraz.

Dane własne, zdjęcia z http://codelyoko.wikia.com/wiki/Cortex_(Replika)