20 lat minęło

Równo 20 lat temu zaczęła się przygoda w Lyoko. 3 września 2003 roku telewizja France 3 wyemitowała pierwszy odcinek Code Lyoko, miał on tytuł “Miś Godzilla”. Czy wtedy twórcy mieli przeczucie, że właśnie rusza coś, co podbije serca i umysły wielu widzów w kraju, Europie i świecie? Trudno powiedzieć. Ale tak właśnie jest. Mija 20 lat, a ten serial wciąż cieszy, jest inspiracją do twórczości fanowskiej i odgrywa ważną rolę w życiu wielu ludzi. Także w naszym, twórców tej strony.

20 lat to już praktycznie pokolenie. Wiele się przez ten czas zmieniło. Co prawda w Polsce znamy CL od 2005 roku, więc nieco krócej, ale premiery kolejnych serii były już z mniejszym opóźnieniem w stosunku do zagranicy. A potem mieliśmy Ewolucję. Czy coś nowego jeszcze nas czeka? Trudno powiedzieć, przynajmniej jeśli chodzi o sferę oficjalną. Fani jednak nie zawodzą i nadal tworzą, czego dowody widać nawet w tym, co przygotowano z okazji dzisiejszej rocznicy. Hiszpanie nadal nie podają praktycznie żadnych informacji. Niezależnie jednak od tego fandom trwa i trwać najprawdopodobniej będzie tak długo, jak ludzie będą pamiętać o pewnej francuskiej kreskówce opowiadającej o paczce przyjaciół walczących w wirtualnym świecie.

Zresztą…w wielu przypadkach przyjaźnie, te prawdziwe, zaczynały się od rozmów, często internetowych, o Lyoko. To też jest piękne – serial jako zaczyn do znajomości wykraczających poza jedną produkcję.

Dzisiaj trochę się zadziało. Pojawił się dokument “Stronger after all. 20 Years Of Code Lyoko, A Tribute to the Fandom”. Drugi tego typu film w anglojęzycznym fandomie, po “Lyoko Decoded” z 2007 roku, jego twórca się tam też pojawia.

Pojawił się także premierowy odcinek słuchowiska “Code Lyoko: Frontières Virtuelles”:

A tu jeszcze inne rocznicowe rzeczy:

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Tydzień temu obchodziliśmy 20-lecie serialu. Obszerne wieści z obchodów opublikowaliśmy tutaj. […]