Nowe napięcie na linii fani CL – redakcja Teletoona.

W ostatnich dniach zdarzyło się nieco rzeczy w związku z emisją CL na Teletoonie, a raczej jej brakiem. Informowaliśmy o tym na naszym profilu na Facebooku, teraz chcemy to wszystko przedstawić w jednej wiadomości.

Wszystko zaczęło się 15 grudnia, gdy jedna z fanek wysłała w poście do redakcji stacji wycinek z naszej strony z ankiety, którą opublikowaliśmy tydzień temu. W wycinku (a w zasadzie dwóch, ale jeden został usunięty) była zawarta opinia nt. Teletoona. Redakcja stacji odpowiedziała na to dwa dni później. Oto co napisano:

Podpowiemy Ci tylko, że Zig-Zap upadł. No better comments. A tylko teleTOON+ jako jedyny kanał w Polsce pokazał wszystkie sezony Kodu Lyoko. #StopHejterom #StopTrollom (17.12.2015, 10:48

Reakcja fanów była jednoznaczna, w komentarzach demaskowano kłamliwe stwierdzenia wygłaszane przez przedstawicieli stacji. Zrobiliśmy to i my w redakcji.

1. Nie jest prawdą, że ZigZap upadł. Dokonano tu jedynie zabiegu rebrandingu, czyli zmiany nazwy i profilu wiekowego stacji, i zrobiono to 30 września 2011. Na takiej samej zasadzie można by było uznać że MiniMax upadł, co też nie jest prawdą, z tego samego względu. Jedyny upadek jaki się dokonał, to upadek Hypera (co i tak oficjalnie nazywa się “połączeniem stacji”).

2. Nieprawdziwe jest też stwierdzenie, że Teletoon jako jedyny kanał w Polsce wyemitował wszystkie sezony Kodu Lyoko. Wcześniej, w latach 2005-2010, zrobił to ZigZap, który wyemitował wszystkie istniejące wtedy cztery serie.

3. Jeśli redakcja Teletoona uważa krytyczne opinie nt. postępowania stacji wobec fanów CL za “hejt i trollowanie”, to znaczy że nie za bardzo wie co mówi. Takich opinii krąży w fandomie sporo. Zresztą, dziwne jest to, że odniesiono się jedyne do opinii o ogólnym stanie stacji, usuwając komentarz na temat zachowania stacji wobec fanów. Przypomina to cenzurę i jest w odczuciu naszej redakcji unikiem by nie reagować na niewygodne stwierdzenia. (17.12.2015, 12:11)

18 grudnia Teletoon odpowiedział na komentarze z poprzedniego dnia:

Na prośby fanów KL pokazaliśmy wszystkie sezony Kodu Lyoko. Długo walczyliśmy o to dla Was, ale widać bez sensu. Szkoda. Przykro. Jeżeli nie podobał Wam się KL: Ewolucja pretensje możecie mieć tylko do producenta i twórców całej serii, którą tak kochacie… skoro TT+ jest Waszym zdaniem tak beznadziejny zwróćcie się do innej stacji, żeby kupiła prawa do emisji od producenta. (18.12.2015, 09:56)

Ten wpis również spotkał się z krytyką fanów. Za komentarz niech posłuży wpis z naszej strony na FB:

Dzisiaj (18 grudnia) dowiedzieliśmy się, że emisja wszystkich serii CL odbyła się “na prośby fanów”. Wiecie, ja obserwuję sprawę emisji od samego początku i pamiętam to nieco inaczej. Chęć emisji zadeklarowano już po pierwszej wzmiance na FB w grudniu 2012. Mało tego, nawet wtedy data była już znana. Poza tym z tego co twierdzi Teletoon wynika, że gdyby nie posty fanów, wyemitowano by tylko 1, może 2 serie, co byłoby bez sensu.

” Długo walczyliśmy o to dla Was, ale widać bez sensu.” – długo, to myśmy na emisję czekali. I na czym niby ta walka miała polegać, skoro prawa do emisji były już załatwione na początku 2013. Sam pamiętam że w pierwszym kwartale 2013 były 2 komunikaty z Francji z listą stacji, które uzyskały prawa do emisji CL i CL:E, i za każdym razem wymieniano tam stację z Polski. A skoro dla Teletoona emisja była bez sensu, to trzeba było nic nie robić.

Dziwi też to, że nagle Teletoon zaczyna się wcinać do tego, że komuś nie podoba się Ewolucja. Dla informacji kierownictwa: dyskusja nad Ewolucją toczy się od końca 2012 roku, więc to nie jest nowość że niektórym się nie podoba. Komentarz w stylu “pretensje możecie mieć tylko do producenta i twórców całej serii, którą tak kochacie…” też jest dziwny, bo my doskonale wiemy, do kogo możemy kierować uwagi nt. wykonania Ewolucji.

” skoro TT+ jest Waszym zdaniem tak beznadziejny zwróćcie się do innej stacji, żeby kupiła prawa do emisji od producenta.” – a tego to jeszcze nie grali. Żyję już trochę na tym świecie, a pierwszy raz widzę żeby jedna stacja telewizyjna zachęcała do pisania do konkurencji. Widać albo Teletoon ma kompletnie gdzieś to, czy ktoś to będzie oglądać, bo i tak wpływy z NC+ będą, albo po prostu nieświadomie strzelają sobie w głowę (bo stopy to już dziurawe).

“W głosowaniu na Kreskówkę na Życzenie zawsze jak był dostępny film MLP: EG on właśnie wygrywał.” – bullshit. Było kilkanaście głosowań i częściej wygrywało CL albo CL:E. Kucyki wygrywały może ze 3 razy. Żeby nie było: na dysku w redakcji są dane procentowe z prawie wszystkich głosowań, i widać tam dokładnie, kiedy wygrywało Lyoko, a kiedy co innego. Poza tym na stronie, jak i tutaj na FB, informowaliśmy o tym, wystarczy trochę poczytać.

“Dlaczego nie szanujecie innych? Np. społeczności bronies i innych fanów kucyków. Ta bajka jest też mega popularna w Japonii wśród fanów anime. Obrażanie i wyśmiewanie innych osób jest w stylu fanów KL? Fajnie.” – taa… kolejne bzdury. Gdzie niby ktoś obrażał społeczność bronies i innych fanów kucyków (co swoją drogą jedno i drugie oznacza to samo)? Wygląda na to, że Teletoon chce specjalnie stworzyć fałszywy obraz Lyokofanów jako chamskie istoty nieszanujące innych. Tyle że to fanka kucyków napisała do fanki CL, w tym samym poście, żeby się “od*****liła”. I kto tu jest niekulturalny? A poza tym to sami bronies swoim zachowaniem przysłużyli się temu że mało kto ich szanuje.

A, jeszcze coś. Niech się kierownictwo Teletoona nie kompromituje z tą Japonią. Kucyki nie są aż tak popularne, szczególnie wśród fanów anime w Japonii. Kucyki to nawet nie jest anime. Poza tym w ojczyźnie tego gatunku nie muszą oglądać amerykańskich wynalazków. To tak jakby Niemcy, mając do wyboru Opla i Renault, wybrali to drugie.

Pojawiły się już pierwsze komentarze, pisane gimbomową, bez przecinków i innych tego typu rzeczy, brzmiące mniej więcej tak “co wy macie z tym code lyoko to jest stare wiec tego nie puszczaja bo jest wiele nowych bajek a nie stare i wogole to jest cos takiego jak internet i tam mozesz ogladac code lyoko ile chcesz”. (18.12.2015, 20:10)

Dzisiaj o 10:25 do redakcji telewizji Puls 2 wysłano pytanie w sprawie ewentualnej emisji CL. Jak tylko będzie wiadomo, co Puls odpowiedział, podamy to na naszej stronie na Facebooku, oraz tutaj. Będziemy też dalej przyglądać się sytuacji z Teletoonem.

Jeszcze na sam koniec taka informacja: na pewno do 15 stycznia ani Kod Lyoko, ani Kod Lyoko: Ewolucja nie będą na Teletoonie emitowane. Kucyki oczywiście już w święta…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments