Wywiad z absolwentką Liceum Lakanal – luty 2019

Wywiad przeprowadzony dla naszej redakcji na podstawie pytań zgłoszonych przez użytkowników serweru “Buntownicy Lyoko”.

Na początek prosimy, przedstaw się krótko naszym Czytelnikom.
Mam na imię Mathilde. Jestem Francuzką, studiuję literatuję (francuską, łacińską, grecką i angielską), a przez trzy lata chodziłam do “Lycée Lakanal” (Liceum Lakanal). To całkiem spora szkoła, do której należy 2500 uczniów w wieku od 10 do 22 lat. Jest znana z “”Classes Préparatoires aux Grandes Écoles” (Klasy przygotowawcze do wyższych szkół, we Francji po liceum wielu uczniów nie idzie do uniwerystetów, tylko do renomowanych szkół, są oni gotowy by tam iść po przebyciu klas przygotowawczych, i po paru latach jedni idą właśnie do tych wyższych szkół, a inni, tak jak ja, na uniwersytety). Poza tym byłam uczniem mieszkającym w internacie.

Czy CL było jakoś upamiętnione przez szkołę? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Myślę, że raczej nie, co najwyżej jeden z moich nauczycieli raz coś o serialu wspominał.

Czy pokoje uczniów w Lakanal przypominają te ukazane w kreskówce? A stołówka, sala gimnastyczna, biblioteka, klasy?
Pokoje w internacie były jakiś czas temu remontowane, było to już po premierze serialu, więc myślę, że bardziej przypominały przed remontem… ale na przykład korytarze i okna są te same. Sala gimnastyczna jest praktycznie taka sama, tak jak boisko, od razu można je rozpoznać. Sale lekcyjne też są podobne, ale już stołówka i biblioteka, które widzimy w serialu, są większe niż w rzeczywistości.

Czy słyszałaś o kimś, kto próbował się wkradać do Fabryki? A może sama próbowałaś?
Niestety, nie odnaleźliśmy żadnej opuszczonej fabryki niedaleko szkoły 😉 Ale dla zabawy szukaliśmy sekretnej ścieżki w parku (do jego części nie można wejść, gdyż są tam drzewa, które mogą się zwalić… czy to nie jest podejrzane?

W Kadic jest sporo uczniów z zagranicy. Czy tak samo wygląda to w Lakanal? Są jacyś uczniowie z Polski?
Owszem, jest grupa zagranicznych uczniów, ale nie tak sporo zapewne jak w Kadic, więc nie za bardzo wiem, jak odpowiedzieć.

Czy zauważyłaś w kreskówce jakieś easter eggi skierowane bezpośrednio do uczniów Lakanal?
Nie oglądałam serialu aż tak uważnie od czasu, kiedy tam chodziłam, ale przyznam, że mnie to zaciekawiło, postaram się coś takiego odszukać.

Czy nauczyciele w szkole są podobni, choćby z charakterów, do tych pokazanych w serialu?
Znam tylko kilku nauczycieli, dlatego nie mogę odpowiedzieć na to pytanie.

Czy są tacy uczniowie, którzy chodzą (lub chodzili) do Lakanal, ale nie mieszkają (lub nie mieszkali) w internacie, tak jak to miało miejsce z Yumi?
Wielu uczniów ma taką sytuację jak Yumi. Tak naprawdę niezbyt wielu mieszka w internacie (ja jestem w tym gronie). Internaty są sporawe, ale po prostu mamy zbyt wielu uczniów.

Czy uczniowie Lakanal mogą nosić to co chcą, czy też obowiązują tam mundurki?
Nie ma tam mundurków, za to mamy dzień gdy możemy przyjść przebrani.

Czy uczniowie zostają w internacie podczas świąt, ferii i wakacji?
Nie, internat jest wtedy zamknięty, są tam tylko pracownicy. Od kilku lat uczniowie mogą zostawać na weekendy, ale wcześniej to było zabronione.

W Kadic pokoje dla dziewczyn i chłopców są na osobnych piętrach. Czy tak samo jest w Lakanal? Co o tym myślą uczniowie?
Dziewczyny i chłopcy są na tych samych piętrach, nikomu to nie przeszkadza.

Czy zdarzało Ci się widzieć fanów CL spoza szkoły, którzy czaili się przy terenie Lakanal? Czy powodowało to jakieś problemy?
Nigdy nie widziałam żadnego fana pod szkołą. Myślę, że niezbyt wielu z nich czuje potrzebę, by coś w Lakanal sprawdzać.

Co możesz powiedzieć o kanałach? Czy istnieją one w takiej samej, bądź podobnej formie, w jakiej pokazano je w CL? Czy przejście ze szkoły do fabryki istnieje?
Myślę, że to jest wytwór wyobraźni twórców serialu.

W czasie gdy uczyłaś się w Lakanal, było tam sporo takich niewiarygodnie inteligentnych uczniów jak Jeremie?
Na pewno jest tam sporo inteligentych uczniów! W końcu to renomowana placówka.

Czy każdy uczeń dostaje własny pokój w internacie, czy też muszą oni się dzielić nimi z innymi? Która opcja jest częstsza?
Występują oba warianty: starsi uczniowie dostają pojedyncze pokoje, młodsi dzielą je z 2 wspóllokatorami.

Czy spotkałaś jakiegoś ucznia, który zdecydował się pójść do Lakanal z powodu serialu?
Słyszałam, że sporo osób wymieniało to jako dodatkowy powód by wybrać właśnie Lakanal. Jestem w tej właśnie grupie! Miałam do wyboru 2 szkoły i myślę, że właśnie ten powód zaważył na mojej decyzji.

Czy uciekanie z lekcji było tak łatwe, jak to pokazywano w CL? 🙂
Nie mieliśmy przy sobie Jima, żeby miał na nas oko, więc mogę powiedzieć że to było całkiem łatwe! Choć może dla młodszych uczniów było to nieco trudniejsze?

Czy w Lakanal łatwo można było ściągać? Jaka jest opinia uczniów na ten temat i jak mocne konsekwencje grożą w razie przyłapania na gorącym uczynku?
Dla starszych uczniów było to dość proste, ponieważ nasi nauczyciele ufali nam i mówili, że pracujemy dla siebie, a nie dla ocen. Jednak kilku z nas ściągało, a ci którzy to robili, byli zarówno ignorowani, jak i pogardzani.

Czy znasz jakieś miejsce w Paryżu, które mogłoby być inspiracją dla serialowej Pustelni?
Nie kojarzę jednego szczególnego budynku, który mógłby taką inspirację stanowić, ale taki styl architektoniczny jest często spotykany we Francji.

Czy sporo osób wie że Lakanal było źródłem inspiracji dla powstania Kadic?
Myślę, że wiedzą o tym tylko najbardziej zagorzali fani i niektórzy uczniowie Lakanal.

Czy fakt, o którym mowa w poprzednim pytaniu, miał jakiś wpływ na społeczność szkolną? Dla przykładu: czy organizowano jakieś imprezy związane z serialem? Albo czy ktoś z uczniów albo nauczycieli nosił ksywkę po którejś z postaci?
Niezupełnie, ale pamiętam, że pewnego razu, gdy był ten jeden dzień w roku, w którym się przebieramy, pojawiła się grupa uczniów przebrana za bohaterów serialu.

Czy w serialu odwzorowano dokładnie położenie takich miejsc jak gabinet dyrektora czy stołówka?
Myślę, że trochę jest tu poprzestawiane względem tego, jak to wygląda w rzeczywistości.

W serialu Jim jest jedynym opiekunem internatu. Jak to wygląda w Lakanal? Czy w ogóle jest ktoś taki jak opiekun internatu?
Jest kilku nadzorców oraz jeden “dyrektor internatu” (o wiele bardziej sympatyczni niż Jim!). Angażowani są także starsi uczniowie (zazwyczaj trzech) do pilnowania internatu w weekendy, gdy jest mniej ludzi (wśród nich byli moi przyjaciele, więc byli oni mili wtedy, gdy przychodziliśmy późno lub urządzaliśmy małe imprezki)

Czy CL:Evolution było kręcone w Lakanal? Jeśli tak, to jaki to miało wpływ na uczniów?
CL:Evolution nie kręcono w Lakanal. Myślę, że byłby tutaj problem z uzyskaniem zgody na kręcenie.

Co sądzisz o CL:Evolution? I jaka jest generalnie opinia uczniów Lakanal na ten temat?
Pamiętam, że gdy ogłoszono powstawanie tej serii oraz wielki casting w całym kraju, mający na celu wyłonienie aktorów do poszczególnych ról, było to wielkie wydarzenie, fani byli bardzo podekscytowani. Doszło jednak potem to jeszcze większego rozczarowania gdy ta seria była emitowana, nie spodobał się generalnie we Francji z powodu złej gry aktorów (którzy nie byli profesjonalistami).

W czasie gdy chodziłaś do Lakanal, czy zauważyłaś że ktoś z uczniów próbował udawać bohaterów serialu (zachowywać się tak jak oni, ubierać podobne ciuchy itd.)?
Oprócz dnia, w którym się przebieraliśmy (zwanym “Mardi gras”, tłusty wtorek, ostatni dzień karnawału, w Polsce znany jako “ostatki” – przypis od redakcji) i sytuacji, o której wspominałam wcześniej, nie zauważyłam takich sytuacji. Ale kto wie, to jednak wielka szkoła!

Czy obserwujesz francuski fandom? Jak oceniasz jego kondycję?
Serial jest bardzo doceniany we Francji, ponieważ sporo dzieciaków z mojego pokolenia dorastało wraz z nim. Dlatego też fandom jest dość spory, ale myślę że składa się on obecnie z późnych nastolatków i młodych dorosłych?

Czy zauważyłaś jakieś wady z powodu tego, że inspirowano się Lakanal w serialu?
Nie zauważyłam żadnych 😉

Ogólnie mówiąc, co sądzisz o swoim doświadczeniu w Lakanal? Czy wybrałabyś tę szkołę jeszcze raz?
Definitywnie tak, ponieważ to było piękne miejsce (szczególnie park), niedaleko Paryża, ale nie bezpośrednio w wielkim miejscie, do tego wielu nauczycieli było dobrych.

Odwiedzisz nas kiedyś w Polsce? 🙂
Jasne! 🙂 Nie wiedziałam, że w Polsce są fani CL, dzięki temu jestem bardziej ciekawa Waszego kraju.

Może chciałabyś się z nami czym jeszcze podzielić na koniec? Jakąś anegdotą, przemyśleniem?
Drobna rada, jak rozpoznać fanów CL: puścić opening serialu, po kilku minutach usłyszysz ich jak śpiewają go z całego serca 😉

Wywiad przeprowadził Mayakovsky, tłumaczenie z wersji angielskiej: Jeremie_96