Witajcie w Nowej Kartaginie, czyli kilka słów o projekcie Schaeffer

W polskim fandomie kodlyoko.hpu.pl jest prawdziwym weteranem; strona powstała w 2012 roku (to już prawie 8 lat!), jeszcze przed premierą Ewolucji. O jej historii można więc byłoby napisać naprawdę wiele (zainteresowanych odsyłam do cyklu “Wspomnienia Redaktora” autorstwa Jeremiasza), ale w tym tekście nie będziemy wspominać przeszłości, tylko patrzeć w przyszłość. Nadchodzi bowiem moment, w którym kodlyoko.hpu.pl odejdzie na zasłużoną emeryturę. Nie obawiajcie się jednak: to nie jest koniec działalności Centrum ani nawet koniec funkcjonowania serwisu. Wręcz przeciwnie; mamy przyjemność ogłosić, że już niedługo zamierzamy przenieść się na zupełnie nową stronę, która będzie godnym spadkobiercą poczciwego HPU (no, a przynajmniej mamy taką nadzieję). To nie koniec dobrych wiadomości: prace nad nią już się zaczęły. Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że nie wpłynie to na naszą działalność – dalej możecie się spodziewać się  nowych publikacji 10, 20 i 30 dnia każdego miesiąca.

 Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić do HPU, dlatego zanim przyjrzymy się naszemu najnowszemu projektowi, chcielibyśmy omówić powody naszej nadchodzącej przeprowadzki:
1. Niepewność związana z obecnym hostingiem.
Jeżeli często nas odwiedzacie, na pewno zwróciliście uwagę na złowrogi komunikat, który pojawił się jakiś czas temu. Vgh.pl (czyli nasz hosting) miało zakończyć swoją działalność, a wszystkie ich strony (w tym nasza) miały zostać zamknięte. Ostatecznie udało się uratować sytuację, ale niestety nie mamy pojęcia na jak długo. Szczerze mówiąc spodziewamy się, że problem niedługo powróci. W takich okolicznościach przeniesienie naszej działalności w bezpieczniejsze miejsce wydaje się być dobrym pomysłem.
2. Strona zdążyła się już zestarzeć.
HPU istnieje w obecnej formie już od 8 lat, co już jest bardzo długim okresem jak na standardy Internetu. Ale 8 lat to nic w porównaniu z wiekiem silnika, na którym  stoi strona – jest on bowiem prawie dwukrotnie starszy! Nie ma więc nic dziwnego w głosach twierdzących, że przydałoby się odświeżyć HPU. Mamy nadzieję, że uda nam się dostarczyć stronę na miarę trzeciej dekady XXI wieku.
3. W obecnej stronie niewiele jesteśmy w stanie zmienić.
Po pierwsze, jak już wspomniałem, stoi ona na gotowym silniku, którego modyfikacja nie byłaby wcale taka łatwa. Po drugie, nawet gdybyśmy chcieli go przerobić, to obecnie nie mamy takiej możliwości – strona została stworzona przez kreator oferowany przez nasz hosting, dlatego nie mamy bezpośredniego dostępu do jej plików. Obecnie możemy jedynie zmienić jej skórkę (tj. wygląd strony) na jedną z ogólnodostępnych, ale funkcjonalności niestety już nie. Nowa strona da nam znacznie większe pole manewru; będziemy mogli bardziej dostosować ją pod nasz fandom i – w razie potrzeby – rozbudowywać o nowe elementy.
4. Nareszcie mamy umiejętności potrzebne, by spróbować taką stronę stworzyć.
Co ciekawe, wśród fanów Kod Lyoko jest obecnie całkiem sporo osób zainteresowanych programowaniem lub nawet aktywnie rozwijających się w tym kierunku (Jeremie niewątpliwie byłby z nas dumny). Do tej grupy zalicza się również dwóch członków Rady Ocalenia Fandomu, a dokładniej mówiąc Wyklęty oraz ja, Mayakovsky. Po dokładnym przedyskutowaniu sprawy uważamy, że postawienie strony od zera jest w naszym zasięgu i, co najważniejsze, chcielibyśmy podjąć się takiego zadania.

Skoro wiadomo już dlaczego zdecydowaliśmy się na zmianę strony, przyjrzyjmy się nieco bliżej całemu przedsięwzięciu.

Czym jest Nowa Kartagina?
Nowa Kartagina to nowo powstała grupa działająca w ramach Centrum, której członkowie hobbystycznie będą zajmować się informatyczną stroną fandomu i przy okazji rozwijać swoje umiejętności. W chwili obecnej zajmujemy się jedynie projektem Schaeffer, ale niewykluczone, że w przyszłości podejmiemy się realizacji również innych pomysłów (a tych mamy całkiem sporo).

Czym jest projekt Schaeffer?
Jak na pewno zdążyliście się już domyślić, w ramach projektu Schaeffer będziemy pracowali nad nową stroną dla naszego fandomu. W chwili obecnej w zespole są dwie osoby – ja oraz Wyklęty.

Co znajdzie się na nowej stronie?
1. Odtworzone i rozbudowane funkcjonalności, które znacie z kodlyoko.hpu.pl. Obecna strona  wiernie służyła nam przez wiele lat i chyba wszyscy się zgodzimy, że całkiem nieźle wywiązywała się ze swojej roli. Z tego powodu mocno się nią inspirujemy, ale jednocześnie staramy się też te funkcjonalności ulepszyć. Dla przykładu, na nowej stronie będzie istniała możliwość dodania wielu autorów do jednego tekstu, a nawet uhonorować inne osoby pracujące przy materiale np.: korektorów, grafików itd.
2. Integracja z Discordem, YouTube’m, Anchor.fm i (być może) Watch2Gether. Będziecie mogli uczestniczyć w życiu Buntowników Lyoko bezpośrednio z nowej strony. Podobnie sprawa wygląda  z  filmikami z YouTube oraz podcastami z Anchor.fm (7 dni w Lyoko wróciło niedawno do życia!) – wszystkie te materiały będzie można odtworzyć bez konieczności opuszczania strony. Szukamy również sposobu na wbudowanie w stronę serwisu Watch2Gether. Wszystko to dla waszej wygody!
3. Tagowanie materiałów. Dzięki tagom znacznie łatwiej będziecie mogli odnaleźć teksty z konkretnego gatunku albo takie, w których występuje konkretny bohater.
4. Możliwość zmiany szaty graficznej. Na początku najprawdopodobniej przygotujemy jedynie dwa, ale z czasem może pojawić się ich więcej.
5. Listy nadchodzących wydarzeń. Dzięki niej nigdy nie przegapicie nowości na stronie czy spotkań na Buntownikach.
6. System nagradzający za aktywność na stronie. Osoby działające dla dobra fandomu będą mogły liczyć na wyróżnienie. Więcej szczegółów zdradzimy wkrótce.
Jak widzicie, jest na co czekać!

Kiedy działalność Centrum przeniesie się na nową stronę?
Niestety jest jeszcze za wcześnie, by podać konkretną datę. W tej chwili jesteśmy w stanie jedynie powiedzieć, że prace już się zaczęły, ale ponieważ będziemy zajmować się tym w wolnym czasie, nie jesteśmy w stanie powiedzieć jak długo to wszystko potrwa. Liczymy na to, że trzecią rocznicę istnienia Centrum spędzimy już na nowej stronie.

Jaki będzie adres nowej strony?
Zdążyliśmy wybrać już domenę, ale jeszcze jej nie wykupiliśmy. Gdy tylko to zrobimy, ujawnimy nowy adres – do tego czasu wolimy go nie zdradzać, by nikt go nam nie podebrał 🙂

Chciałbym dołączyć do Nowej Kartaginy. Czy jest to możliwe?
Oczywiście jesteśmy otwarci na nowych członków – jeżeli macie jakieś pomysły,  których chcielibyście się podjąć, pisz do mnie i/lub Wyklętego. Myślę, że warto próbować, bo realizacja takiego projektu dla fandomu to świetny moment, by nauczyć się czegoś nowego (a może nawet uda się stworzyć coś, czym będzie się można chwalić pracodawcom?). Technologia dowolna, język dowolny… tylko mierzcie siły na zamiary 🙂

Chciałbym pomóc przy projekcie Schaeffer. Czy jest to możliwe?
Wszystkie zgłoszenia do projektu Schaeffer będziemy rozpatrywali indywidualnie. W tym przypadku możemy być jednak trochę bardziej wybredni, bo zależy nam, by strona faktycznie powstała i działała jak należy.

Mayakovsky