Przyszłość zaczyna się dziś – na 3-lecie Centrum i otwarcie nowej strony

Trzy lata temu powstało Centrum. Zazwyczaj przy tej okazji pisałem tekst trochę podsumowujący ostatnie 12 miesięcy, a trochę też nawiązujący do przyszłości. Tym razem jednak uznałem, że skupię się na tym, co jest teraz, czyli na nowej stronie. Jak Wam się podoba?

Rok temu, zapowiadając projekt związany z pracą nad nową wersją naszego portalu, wyrażaliśmy nadzieję, iż będziemy mogli ruszyć na trzecią rocznicę. Nadzieja zamieniła się jakiegoś czasu w pewność, choć nie było to łatwe i wymagało dość sporo pracy. Na szczęście udało nam się postawić to, co widzicie i z czego możecie korzystać. Częściowo, muszę przyznać, byliśmy sprowokowani do tego, by się bardziej skupić na tym projekcie. Pod koniec stycznia na serwerach hostingu, którzy trzyma starą wersję HPU, doszło do awarii, przez co strona była niedostępna przez kilkanaście godzin. Rok temu, pod koniec lutego, mieliśmy najpierw zapowiedź wygaśnięcia hostingu, którą po kilku dniach wycofano. Tak więc nie mogliśmy mieć żadnej gwarancji na to, że przez najbliższy czas nic się nie wydarzy, a nawet jeśli coś by walnęło, to dałoby się to naprawić. Mogło się okazać, że faktycznie właścicielowi hostingu już nie opłaca się trzymać darmowych domen dla garstki osób, które jeszcze mają tam swoje strony. Mogłem otrzymać z dnia na dzień maila typu “sorry, ale portal zniknie pojutrze i koniec, dostaniesz pan tylko kopię bazy danych” – i nie mógłbym mieć pretensji, bo przy zakładaniu strony na tamtym hostingu nie było żadnej gwarancji na to, iż to będzie działało do końca świata. Dlatego też przeniesienie się “na swoje” było zarówno naszym marzeniem, jak i koniecznością.

Przyznać też trzeba, że silnik, na którym stoi HPU, jest jednak dość stary i z biegiem lat przestał wystarczać. Edytor służący do publikowania artykułów był tam trochę toporny w obsłudze. Nie to, żeby jakoś bardzo skomplikowany był, ale niekiedy się trzeba było namęczyć przy publikacji. Do tego też drobny szczegół – wieści na stronę główną mogliśmy formalnie publikować do końca grudnia 2020, a to dlatego, że twórcy silnika nie przewidzieli w rozwijanym menu z datą funkcjonowania roku 2021 i następnych. Tutaj na szczęście dość szybko wyszukano rozwiązanie zastępcze i tej akurat rzeczy nie zauważaliście na stronie, ale generalnie było trochę więcej roboty.

Teraz tych problemów już nie ma. Jesteśmy na nowej stronie, opartej na WordPressie, który daje duże możliwości edycyjne, z których będzie można w razie potrzeby korzystać, aby treści, jakie tu prezentujemy, wyglądały jeszcze lepiej niż dotychczas. Łatwo się go obsługuje, co też jest istotne z punktu widzenia administratora strony.
Zmienił się silnik, wygląd, adres (teraz już oficjalnie do aktualnej strony prowadzi tylko KodLyoko.pl), nie zmieniło się natomiast to, co najważniejsze – tak jak dotychczas, nasza strona zapewnia i będzie zapewniać najlepsze fanowskie treści, od aktualnych wieści, poprzez opowiadania, felietony, wywiady, aż po filmy na naszym kanale na YT. Będziemy się też starać rozwijać treści bezpośrednio dotyczące serialu, znajdujące się na bocznych panelach, w planach jest całkowite przebudowanie i stworzenie na nowo sekcji dotyczących na przykład bohaterów głównych i drugoplanowych, zawarcie w nich większej ilości informacji. To będzie tworzone w najbliższym czasie. Niedługo ruszymy też z trzecią edycją Aren, na które wiele osób czeka cierpliwie.
Wszystko to, co deklarowaliśmy 5 maja 2018 realizujemy i realizować będziemy, a jak możecie się przekonać codziennie na stronie, na discordzie Buntownicy Lyoko i we wszystkich innych miejscach, w których spotkacie ludzi Centrum, wychodzi nam to dobrze. Dzięki temu polski fandom CL jest wciąż aktywnym i przyjaznym miejscem i takim niech pozostanie. Tego nam wszystkim na to 3-lecie życzę 🙂

Autor: Jeremie_96

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments