Prawie każdy internauta, który obejrzał zapowiedź ReBoot: The Guardian Code, po seansie wyrażał jedną i tą samą opinię: „to nie ma żadnego powiązania z oryginałem, dostaniemy jakieś dziwne połączenie Kod Lyoko i Power Rangers”. Po premierze pierwszych 10 odcinków nadszedł czas, by dokładniej przyjrzeć się sprawie i zastanowić się, czy nowy ReBoot faktycznie zżynał z francuskiej kreskówki, tylko się wzorował, czy może wszelkie podobieństwa są zupełnie przypadkowe. Osąd wydacie sami – ja wypiszę tylko wszystkie elementy, które moim zdaniem są podobne do ich odpowiedników w KL. Postaram się przy tym unikać tych rzeczy, które pochodzą z oryginału ReBoota. Chciałbym również przestrzec wszystkich przed spoilerami, których w tego typu rozważaniach po prostu nie da się uniknąć. Jeżeli zamierzacie obejrzeć The Guardian Code, polecam wrócić do artykułu już po zakończeniu seansu. Zostaliście ostrzeżeni. A teraz, bez zbędnego przedłużania, przejdźmy do sedna:
1. Ogólne
– w obu seriach bohaterowie uczęszczają do szkoły (choć Alan Turing jest tylko liceum, a Kadic zespołem szkół)
– w obu seriach bohaterowie odkrywają przypadkiem wirtualny świat, co sprawia, że zostają przyjaciółmi
– w obu seriach bohaterowie muszą udawać się do owego wirtualnego świata, by walczyć o bezpieczeństwo Ziemi
– w obu seriach bohaterowie prócz broni posiadają również pojazdy oraz specjalne moce
– w obu seriach bohaterowie sprowadzają na Ziemię osoby, które początkowo były uwięzione w wirtualnym świecie (Aelita i Vera)
– w obu seriach bohaterowie poruszają się po Internecie specjalnym statkiem (Skidblandir oraz Codec)
– struktura odcinków jest dosyć podobna: zawiązanie akcji na Ziemi; pojawienie się jakiegoś „ziemskiego” problemu; atak w wirtualnym świecie; zamknięcie wątku z początku odcinka
– skład obu grup jest bardzo podobny – 3 chłopaków (geniusz, sportowiec i śmieszek) i 2 dziewczyny, w tym jedna pochodząca z wirtualnego świata
– główni wrogowie bohaterów próbują siać zniszczenie w świecie rzeczywistym poprzez oddziaływanie na świat wirtualny (Xana aktywuje wieże, a Sourcerer atakuje serwery)
– w obu seriach antagoniści przypuścili atak na elektrownię oraz manipulowali pogodą
– w obu seriach główni antagoniści nie walczą z bohaterami bezpośrednio, lecz wysługują się potworami (oraz swoim głównym pomagierem – w przypadku Xany był to William, a Sourcerera – Megabyte)
2. Austin vs. Odd
– obaj posiadają zwierzątko
– obu można uznać za największych dowcipnisiów w grupie
– w świecie wirtualnym obaj korzystają z pocisków wystrzeliwanych „z rąk”
– w świecie wirtualnym obaj korzystają z praktycznie takiego samego pojazdu: deski, przy pomocy której bardzo lubią wykonywać sztuczki
3. Ulrich vs. Trey
– obaj są sportowcami (Ulrich gra w piłkę, Trey – w koszykówkę) i wiodącymi postaciami w swoich zespołach
– jeden i drugi posiada bardzo wymagającego ojca
– w świecie wirtualnym obaj walczą w zwarciu (choć Trey walczy gołymi pięściami, a nie bronią białą, jak Ulrich)
– zarówno Ulrich, jak i Trey nie są najlepszymi uczniami i mają problemy z nauką
4. Aelita vs. Vera
– obie są powiązane z geniuszami stojącymi za procedurą wirtualizacji (Aelita jest córką Hoppera, a Vera została stworzona przez ojca Austina. Chociaż kto wie, może jeszcze się dowiemy, że wcale nie jest AI?)
– obie były na początku uwięzione w wirtualnym świecie, choć potem trafiły na Ziemię
– w obu zakochują się najwięksi geniusze grupy
5. Jeremie vs. Parker
– obaj są ponadprzeciętnie inteligentni
– obaj zakochali się w dziewczynach, które były uwięzione w wirtualnym świecie
6. Ojciec Austina vs. Franz Hopper
– obaj mają powiązania rodzinne z grupą głównych bohaterów
– obaj panowie są odpowiedzialni za stworzenie laboratorium, z którego można przenieść się do wirtualnego świata
– obaj panowie opracowali procedurę wirtualizacji
– żaden z nich nie pomyślał o zostawieniu łatwo dostępnych instrukcji dla potomnych; zarówno Strażnicy, jak i Wojownicy musieli się trochę postarać, by czegoś się o nich dowiedzieć
7. Bronie
– zarówno Tamra, jak i Ulrich w walce posługują się mieczami (choć Tamra ma dodatkowe ostrza przymocowane do nóg)
– Odd i Austin walczą przy pomocy pocisków wystrzeliwanych „z rąk”
– Parker oraz Yumi korzystają z broni rzucanej, która wraca do nich po rzucie (Yumi – wachlarze, Parker – coś, co zostało określone mianem „bumerangu”)
8. Pojazdy
– deska Odda i deska Austina funkcjonują praktycznie tak samo
– hulajnoga Yumi jest bardzo podobna do pojazdu Parkera
I to jest na ten moment wszystko, co przychodzi mi do głowy – jeżeli zauważyliście jeszcze jakieś cechy wspólne dla obu serii, to nie zapomnijcie się nimi podzielić. Jak widać, elementów wspólnych dla obu serii jest naprawdę sporo. Jak myślicie – jest to świadome kopiowanie z Kod Lyoko, inspiracja i chęć oddania hołdu kreskówce czy może czysty przypadek? Czy w drugiej części sezonu możemy spodziewać się kolejnych podobieństw, czy może ReBoot pójdzie w zupełnie innym kierunku, niż KL? I jak oceniacie działania samych scenarzystów – przekroczyli już granicę moralności? Dyskusja w tej sprawie na pewno prędko się nie skończy. Mam nadzieję, że również i Wy wypowiecie się na ten temat.
Autor: Mayakovsky