Sztuczna inteligencja jedna drugiej nierówna: w ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo narzędzi wykorzystujących algorytmy oparte na tej technologii. Posługujemy się nimi w wielu dziedzinach: obróbce materiałów audiowizualnych, graficznych, pisania tekstów, tłumaczenia tekstów, generowania postaci, pisania kodów i wielu, wielu innych.
I tak jak można wymieniać wiele z nich, tak chyba nie ma człowieka korzystającego z internetu, który nie słyszałby o Chat GPT.
I nie ma fana Code Lyoko, który nie słyszałby o XANIE: naszym AI, o którym usłyszeliśmy, zanim to było modne.
I, choć działania współczesnych AI w porównaniu do XANY są skrajnie różne (jeszcze nie spotkałam się z wysadzaniem gniazdek czy rozpylaniem gazu rozweselającego – chyba, że coś wiecie, dajcie znać!), tak śmiem przypuszczać, że pewne mechanizmy działania mogą być podobne.
A może nie? Może to, co teraz powstaje, jest bardziej ludzkie w porównaniu do wyobrażeń twórców z Moonscoop? Może zaawansowane technologie nie będą chciały wybić wszystkich ludzi?
…
Dobra, idziemy w złym kierunku. Nie taki jest cel tego artykułu.
A, właściwie – jaki?
(Shikari, za rzadko piszesz takie rzeczy, wróć na główny tor.)
… ekhm.
Xana został pokonany dwa razy: pod koniec czwartej serii i pod koniec serii piątej. Za pierwszym razem program wieloczynnikowy Jeremiego oraz poświęcenie ojca Aelity – Franza Hoppera – przyczyniło się do uratowania ludzkości. W Ewolucji Aelita stawia pokonanie Xany ponad kontakt ze swoją matką – Antheą, wierząc, że znajdzie ku temu alternatywną drogę. Zainfekowanie Superkomputera Tyrona, w którym Xana był ulokowany, doprowadziło do zakończenia piątej serii na dwudziestym szóstym odcinku.
Postanowiłam zapytać Chat GPT, jakie widziałby inne sposoby na zniszczenie XANY – i chciałam je Wam tutaj pokazać i krótko omówić.
(Tak, urwał swój wywód na „Istnieje wiele”. Chyba przegrzał procesory 😀 )
Zastanówmy się, analizując każdy ze sposobów, na ile Chat GPT jest kreatywny i na ile można byłoby inspirować się jego pomysłami.
- Udoskonalenie kodu Lyoko: Bohaterowie mogliby pracować nad udoskonaleniem kodu Lyoko, który pozwalałby na szybszą i skuteczniejszą walkę z X.A.N.A. Możliwe byłoby opracowanie nowych funkcji, umiejętności i broni dla Lyoko Warriors, aby byli bardziej wyposażeni w starciach z X.A.N.A.
Wiemy z fabuły kanonicznej, że Jeremie miał możliwość modyfikacji strojów, umiejętności Wojowników, dodawania pojazdów. Wszystko było kwestią kreatywności i zawziętości w programowaniu nowych funkcji.
Wydaje mi się jednak, że samo doskonalenie tych aspektów bardziej pomogłoby w walce bieżącej przy atakach, niż przy ostatecznym unicestwieniu Xany (chyba, że przy ostatecznym starciu – z Kolosem na pewno walczyłoby się łatwiej, ale, zgodnie z kanonem, jego nikt się nie spodziewał).
- Sojusz z innymi bohaterami: Bohaterowie mogliby spróbować nawiązać sojusz z innymi postaciami z wirtualnego świata Lyoko, które również byłyby przeciwnikami X.A.N.A. Takie sojusze mogłyby zwiększyć siłę bohaterów i dać im większą przewagę w walce.
No, tutaj Chat GPT nie wykazał się inteligencją z prostego powodu: nie mamy postaci umiejscowionych stricte w Lyoko, które pomogłyby Wojownikom w pokonaniu Xany.
Istnieją natomiast dwie inne opcje:
a) Opierając się na sezonach 1-4: Xana mógłby stworzyć własnego wojownika po jego stronie – program komputerowy, który Jeremie i świta mogliby przejąć na swoją stronę – tak jak Xana przy Xanafikacji Williama.
b) Nawiązując do Ewolucji – gdyby Tyron był bardziej skłonny do zrozumienia działań Wojowników lub ktoś z jego współpracowników pojąłby co się dzieje i wszczął bunt… to byłoby całkiem ciekawe.
- Wykorzystanie inteligencji sztucznej: Jeremie mógłby opracować zaawansowaną sztuczną inteligencję, która byłaby w stanie przewidzieć i kontratakować ruchy X.A.N.A. Inteligencja ta mogłaby analizować dane, znajdować słabości X.A.N.A. i sugerować strategie walki.
I to zasadniczo byłoby dobre rozwiązanie: walka tą samą bronią. AI kontra AI.
Jeremie udowodnił, że potrafi tworzyć takie rzeczy, programując chociażby Marabuntę. W tym wypadku mógłby wykorzystać zawartość pamiętnika Franza Hoppera do stworzenia własnej wersji sztucznej inteligencji, pamiętając o błędach, które popełnił naukowiec, aby ta nie zbuntowała się, lub, co gorsza – nie dołączyła przypadkiem do Xany. Inaczej, zamiast wielkiego zwycięstwa. mielibyśmy tragiczne zakończenie. Co nie znaczy, że nie byłoby ono ciekawe.
Tak, odzywa się moja miłość do znęcania się nad postaciami – wybaczcie.
- Infiltracja systemu X.A.N.A.: Bohaterowie mogliby podjąć próbę infiltracji samego systemu X.A.N.A., aby go osłabić lub zniszczyć. Poprzez dostęp do głównego źródła mocy X.A.N.A., mogliby znaleźć sposób na dezaktywację programu lub odciąć go od swoich zasobów.
Nihil novi – bohaterowie regularnie eksplorowali Sektor V, aby wyciągnąć jak najwięcej danych dotyczących Xany. Odcięcie od zasobów byłoby tu również trudne ze względu na rozlokowanie Replik. W zasadzie do tego głównie miał służyć program wieloczynnikowy… więc, w sumie, GPT – zawiodłeś mnie tym punktem.
- Wykorzystanie starożytnych technologii Lyoko: W trakcie swoich przygód bohaterowie mogliby odkryć starożytne technologie Lyoko, które dawałyby im przewagę nad X.A.N.A. Te technologie mogłyby zawierać potężne broń lub artefakty, które mogłyby zniszczyć X.A.N.A. lub osłabić go na tyle, żeby można było go pokonać.
Ten pomysł wydał mi się najbardziej ciekawy i do niego można było wykorzystać Repliki. Zdobycie dodatkowych mocy, ulepszeń czy broni przy znalezieniu tajemniczych przedmiotów, w jakiś sposób powiązanych np. z przeszłością Xany bądź śladami pozostawionymi przez Hoppera, aby pomóc Wojownikom… to nawet ma potencjał!
- Zdobycie wiedzy o historii X.A.N.A.: Bohaterowie mogliby zgłębić historię X.A.N.A. i poszukać informacji o poprzednich próbach jego pokonania. Mogliby skontaktować się z wcześniejszymi użytkownikami Lyoko lub odnaleźć zapiski z ich walki, co pozwoliłoby im na wyciągnięcie wniosków i znalezienie sposobu na pokonanie X.A.N.A.
Tutaj też Chat GPT zapomniał, że bohaterowie mieli do dyspozycji Pamiętnik Franza Hoppera jako jedyne, pewne źródło informacji dot. Xany, także pomysł też spalony.
Chociaż… gdyby ścigający go ludzie w czarnych garniturach wiedzieli coś więcej? Może rzuciliby inne spojrzenie na całość historii?
Podsumowując: pierwsza próba zakończyła się kilkoma słabymi pomysłami i kilkoma, które, przy odpowiednim rozwinięciu, miałyby potencjał.
Całokształt w mojej ocenie wychodzi takie 7/10.
Nadmieniam, że używam darmowej wersji Chatu GPT – żeby nie było zarzutów, że nie znam się, bo płatna wersja robi takie rzeczy trylion razy lepiej.
Poczułam niedosyt, więc zdecydowałam się na drugą próbę. Idąc za ciosem, kontynuowałam rozmowę z GPT i poprosiłam o dalsze pomysły.
- Rekodowanie Lyoko: Jeremie mógłby podjąć się gruntownej restrukturyzacji Lyoko poprzez zmianę jego podstawowych zasad i funkcji. Poprzez przepisanie kodu Lyoko na nowo, Jeremie mógłby usunąć lub zneutralizować wpływ X.A.N.A., co doprowadziłoby do jego porażki.
Gdyby Jeremie wpadł na to jeszcze w trakcie pierwszej serii, faktycznie istniałaby szansa, że całość skończyłaby się na niej. Może nie tyle zniszczyłby Xanę samego w sobie, ale doprowadziłby do sytuacji, w której jego działanie w środowisku Lyoko, a także – wyjście poza nie – byłoby niemożliwe. Mógłby kupić sobie w ten sposób czas również na uniezależnienie Aelity od Xany, materializację jej i ostateczne zamknięcie Superkomputera.
Jednak, no, pogódźmy się z tym… nikt nie lubi prostych rozwiązań, ani postaci, które są zbyt OP, prawda?
Z racji, że kolejne dwa punkty oraz ostatni są do siebie dość podobne oraz nawiązują do rozwiązań bezpośrednio występujących w kanonie serialu, poruszę tylko treści, które wniosły coś nowego.
Zatem, ostatnie dwa środkowe:
- Połączenie sił z innymi światami wirtualnymi: Bohaterowie mogliby odkryć istnienie innych światów wirtualnych, podobnych do Lyoko, które również są atakowane przez X.A.N.A. Poprzez połączenie sił z mieszkańcami tych światów, bohaterowie mieliby większe szanse na zwycięstwo nad X.A.N.A.
To jest ten typ pomysłu, który otwiera niezliczone możliwości tworzenia opowiadań w klimatach multiwersum: połączenia KL’a z ulubionymi serialami, kreskówkami czy grami.
Natomiast osobiście uważam, że nie wszystkie kategorie nadają się do tworzenia tego typu rzeczy: inaczej, w efekcie otrzymujemy karykaturę i tracimy na powadze i sensie fabuły.
Gdybym miała natomiast pisać aktualnie o odkryciu innego świata wirtualnego przez Wojowników Lyoko, postawiłabym na światy z serii Sword Art Online. Ulrich na pewno zaprzyjaźniłby się z Kirito c:
Ale, teraz serio: wyobraźcie sobie epickie, ostateczne starcie Kirito z awatarem Xany, w klimatach tych epickich walk z serii SAO. To by było coś!
(Kto nie oglądał – niech nadrabia!)
- Wykorzystanie energii życiowej: Aelita, jako stworzenie stworzone przez X.A.N.A., mogłaby odkryć, że posiada specjalne zdolności związane z energią życiową. Wykorzystując tę energię, mogłaby zaatakować X.A.N.A. bezpośrednio, osłabiając go i ostatecznie go pokonując.
Ten punkt nawet nie tyle uważam za dobry do wykorzystania fabularnie (może to kwestia tego, jak Chat GPT układa zdania), co przyszło mi do głowy, że… Aelita miała większy potencjał, tylko twórcy to dość mocno ograniczyli przez założenia początkowe. Gdyby twórcy podeszli trochę odważniej do jej postaci i osobowości mogłoby się nawet okazać, że dziewczyna żywiąca ogromny żal do technologii, która zniszczyła całą jej rodzinę, w złości bardziej okazywałaby pragnienie zemsty na Xanie. Trochę mi tego zabrakło, ale Aelicie to i tak nie odbiera uroku.
(przynajmniej w seriach 1-4: to, co zrobiono z nią w Ewolucji z jej charakterem to porażka.)
Moim zdaniem w drugiej części Chat GPT wypadł słabiej niż za pierwszym razem. 6/10.
Może to jest kwestia tego, że to moje pierwsze próby używania GPT w takich celach. Może nie umiem na tyle dobrze formułować komunikatów, by program zrozumiał, o co chodzi. Może, w przyszłości, używanie tego typu narzędzi będzie prostsze i pozbawione dużej ilości ograniczeń.
Jakie inne pytania zadalibyście Chatowi GPT? Piszcie: chętnie spróbuję kontynuować eksperyment. 😉
Na koniec jeden smaczek na zachętę do Waszych pomysłów – w nawiązaniu do punktu nr 3:
Autorka: Shikari